8th, December, 2014, RigaIFF

Ar aizraujošām filmām aizvadīta pirmā RigaIFF nedēļa

Ar aizraujošām filmām, pirmizrādēm un ārvalstu režisoru viesošanos aizvadīta pirmā Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) nedēļa.


2. decembrī skatītājiem tika piedāvāta ievērojamā Latvijas dokumentālo filmu meistara Herca Franka un Marijas Kravčenko filmas “Baiļu robeža” pirmizrāde, ar kuru tika atklāts Rīgas Starptautiskais kino festivāls un Nacionālais filmu festivāls “Lielais Kristaps”. Atklāšanas vakarā uz skatuves kāpa arī filmas līdzrežisore Marija Kravčenko un Krievijas puses producents Vitālijs Manskis.


Nedēļas garumā ar skatītājiem tikās izcilās dokumentālo filmu programmas Artdocfest/Riga režisori, kuru klātbūtnē notika filmu pirmizrādes un diskusijas ar skatītājiem. Piemēram, pēc abiem Vitālija Manska filmas “Caurule” seansiem sekoja tik kaismīgas debates, ka nācās atlikt nākamās filmas sākumu. Uz Rīgu savu ironisko dokumentālo vērojumu par Piedņestras Moldāvu Republiku “PMR” atvedis igaunis Mēliss Muhu (Melis Muhu).

Savukārt, Madina Mustafina uz Riga IFF atbraukusi ar dokumentālo filmu, kurā ienirusi aizliegtā, tabu teritorijā – “Vēl mazliet, draņķi!” ir stāsts par meiteni Žeņu, kas patiesībā ir zēns. Mustafinas filmas pēdējais seanss Rīgā 8.decembrī plkst. 22:00 kino “K.Suns”. Filmas “Eiromaidans. Melnā montāža” pirmizrādē bija sastopams tās montāžas režisors Romans Bondarčuks. Vairāku Ukrainas jaunās paaudzes režisoru veidoto dokumentālo vēstījumu par nesenajiem notikumiem Ukrainā vēl varēs noskatīties 11. decembrī plkst. 20:00 kinoteātrī “K.Suns”. Vēl priekšā arī citu Artdocfest/Riga filmu seansi, piemēram, Kirila Saharova “Oļas mīlestība” ir stāsts par lesbiešu pāri Oļu un Gaļu un to kā viņu dzīvi ietekmējuši Krievijas domes izdotie homoseksuāļus diskriminējošie likumi. Filma uz lielā ekrāna vēl vienu reizi redzama 9. decembrī plkst. 22:00 kino “K.Suns”.

Svētdien, 7. decembrī ar Riga IFF jaunākajiem skatītājiem un bērnu filmu žūriju tikās dāņu režisors Esbens Tofts Jakobsens, lai piedalītos savas animācijas filmas “Trusēna brauciens pie spalvu karaļa” pirmizrādē kinoteātrī “Kino Citadele”, un pēc seansa diskutētu ar skatītājiem. Tofta veidotā animācijas filma ir piedzīvojumiem bagāts stāsts par trusīti Johanu, kurš cenšas atgūt savu māmiņu, ko nolaupījis Spalvu karalis. Sirsnīgo animācijas filmu vēl varēs noskatīties 10. decembrī plkst 18:30 “Kino Citadele” 12. zālē.


Pavisam drīz gaidāma arī Rīgas Starptautiskā kino festivāla goda viešņas aktrises un režisores Līvas Ulmanes ierašanās Latvijā. Skatītājiem slaveno kinodīvu būs iespēja satikt divas dienas pēc kārtas. 11. decembrī plkst. 17:00 kino “Splendid Palace” Lielajā zālē tiek izrādīta Līvas Ulmanes režisētā filma “Jūlijas jaunkundze” pirms kuras paredzēta arī režisores tikšanās ar skatītājiem. Taču tiem, kas vēlas apmeklēt plašāku diskusiju ar Līvu Ulmani, 12. decembrī plkst 12:00 “Splendid Palace” Lielajā zālē Rīgas Starptautiskais kino festivāls piedāvā iespēju klausīties kinozinātnieka Viktora Freiberga moderēto diskusiju ar Līvu Ulmane – ieeja brīva.

Ceturtdien, 11. decembrī, no plkst. 21:15 LTV1 skatītājiem tiešraidē no Dailes teātra būs iespēja sekot līdzi Rīgas Starptautiskā kino festivāla un Nacionālā filmu festivāla «Lielais Kristaps» noslēguma ceremonijai, kurā tiks pasniegtas balvas 24 nominācijās, kā arī «Lielā Kristapa» balva par mūža ieguldījumu.


<p><br></p>